piątek, 4 stycznia 2019

Niełatwo kochać siebie

„Niełatwo kochać siebie, ponieważ to oznacza kochanie w sobie wszystkiego, także mrocznych stron świadczących o gorszości i nieakceptowanych społecznie. Poświęcanie uwagi tej nieprzyjemnej stronie działa także leczniczo, nigdy jednak nie wolno zapominać o wymiarze moralnym. Lekarstwem jest więc paradoks wymagający połączenia dwóch rzeczy, których nie da się połączyć: wynikającego z moralności przyznania, że te moje elementy ciążą mi, nie można ich tolerować i trzeba zmienić, oraz pełnej miłości i pogody akceptacji, kiedy z uśmiechem bierzemy je takimi, jakimi są. Człowiek jednocześnie mocno próbuje i odpuszcza, ostro osądza i z radością przyjmuje.”

James Hillman

I tego właśnie Wam życzę, paradoksu przyznania i akceptacji. Kochania siebie.


2 komentarze:

  1. niełatwo kochac siebie nie wiedząc kim się jest w rzeczywistości, jak już się człowiek tego dowie kochanie siebie idzie znacznie lepiej:))

    OdpowiedzUsuń
  2. Poznawanie siebie to proces, wymagający odwagi i cierpliwości. Warto kochać siebie. Nawet czy może zwłaszcza, gdy poznawanie siebie rozpoczęło się lub trwa. Bez względu, jak daleko mamy jeszcze do mety:)

    OdpowiedzUsuń