środa, 25 lipca 2012

7 (komunikacyjny niezbędnik)Sophia Dembling zamieściła na swoim blogu komunikacyjny niezbędnik. Przetłumaczyłam go na język polski i umieszczam tutaj. Uważam, że jest świetny. Prosty i  czytelny. Bardzo dobry dla początkujących i dla zaawansowanych też.

Siedem rzeczy, które ekstrawertyk powinien wiedzieć o swoim introwertycznym przyjacielu.
 1. Jeżeli potrzebuję czasu w samotności, to nie  dlatego że Cie nie lubię. Potrzebuję czasu w samotności ponieważ potrzebuję czasu w samotności. Nie bierz tego personalnie.
 2. Nie osądzam nikogo gdy siedzę sobie  w milczeniu. Po prostu siedzę sobie w milczeniu. Prawdopodobnie z przyjemnością obserwuję ekstrawertyka w akcji.
 3. Jeżeli mówię, że bawię się dobrze, to znaczy, że bawię się dobrze. Nawet jeżeli dla ciebie to tak nie wygląda.
 4. Jeżeli wychodzę z imprezy wcześniej, to nie dlatego że odmawiam udziału w rozrywkach (w grupie) lub źle się bawię. Jestem po prostu zmęczona. Udzielanie się w towarzystwie jest dla mnie bardzo wyczerpujące.
 5. Jeżeli chcesz usłyszeć to co mam do powiedzenia, daj mi czas na powiedzenie tego. Nie walczę o to żeby przekrzyczeć innych. Po prostu zamykam się.
 6. Nie jestem nietowarzyska. Jestem  uważna w wyborach. Jestem lojalna wobec przyjaciół, którzy nie próbują zmienić mnie  w ekstrawertyka.
 7. Wszystko tylko nie rozmowa przez telefon.
Siedem rzeczy, które introwertyk powinien wiedzieć o swoim ekstrawertycznym przyjacielu.
 1. Ekstrawertyk nie rozumie introwertyzmu, chyba że ktoś mu to wytłumaczy.
 2. Ekstrawertyk, który próbuje cie rozluźnić nie robi tego aby cię zirytować. On chce dobrze.
 3. Ekstrawertycy produkują masę słów, ale ilość  nie wyklucza jakości. Często w tej masie jest sporo wysokiej jakości treści. Dla tych co mają cierpliwość żeby wysłuchać.
 4. Ekstrawertycy mogą nauczyć nas sporo o wylewnych powitaniach i „small talkach”. To są przydatne umiejętności, niezależnie od tego czy je lubisz czy nie.
 5. Ekstrawertycy nie potrafią czytać w twoich myślach i nie wyłapują twoich wskazówek. Powiedz wyraźnie czego chcesz.
 6. Na przyjęciu, potraktuj swojego ekstrawertycznego przyjaciela jak szybowiec swój samolot holujący. Wyciągnie cię i pomoże wystartować. Potem poruszaj się sam/a.
 7. Są różni stylem ekstrawertycy, tak samo jak introwertycy. Szukaj ekstrawertyków z cichą stroną, którzy są świetnymi przyjaciółmi.
I co, działa?

4 komentarze:

 1. bardzo dziękuję za ten post - przekażę go moim ekstrawertycznym przyjaciołom :-) uwielbam zwłaszcza punkt - wszystko tylko nie rozmowa przez telefon :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny pomysł. Zamiast denerwować się na ekstrawertyków i narzekać, że nas nie rozumieją, trzeba mówić o swoich potrzebach.

  OdpowiedzUsuń
 3. tylko nie rozmowa przez telefon.... i wszystko jasne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt :). Całe szczęście są sposoby, żeby introwertyk mógł oswoić trochę tego "smoka".

   Usuń